אודות אופק

מתוך אופק
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אופק הוא בית־ספר לילדים מחוננים בירושלים, המרכז את מסגרות ההעשרה לילדים מחוננים ומצטיינים מכל רחבי העיר בשעות הבוקר ואחר־הצהרים.

בית ספר אופק הוא מוסד רשמי של משרד החינוך, הפועל תחת הנחייתו ופיקוחו של האגף למחוננים ולמצטיינים, ובשיתוף עם מנח"י - עיריית ירושלים.

בית הספר פועל מאז שנות ה-80, כשבשנת 2001 עבר למשכנו הנוכחי ברמות. עד אז שכן בית הספר ברחוב כ"ט בנובמבר. לאופק מגיעים תלמידים מהחינוך הממלכתי והממלכתי דתי בירושלים, אשר אותרו כמחוננים ומצטיינים.

הלימודים בבית הספר מתקיימים במסגרת של יום העשרה שבועי, כך שהתלמידים נמצאים חמישה ימים בשבוע בבית הספר הרגיל, ואינם מתנתקים מהסביבה הטבעית של בני גילם.


מטרות בית הספר

הידע האקדמי והמחקרי בתחום המחוננות מצביע על כך, שהתלמידים המחוננים אינם שונים מהאחרים רק בקצב הלמידה שלהם, אלא גם באופן הלמידה, בסגנון החשיבה ובמוטיבציה. מעצם טבעו, בית הספר הרגיל אינו ערוך להתייחס באופן שיטתי לשונות זו.
התכנית של יום העשרה שבועי נותנת מענה לצרכים המיוחדים של התלמידים המחוננים בתחום הקוגניטיבי, הרגשי והחברתי. הלמידה הופכת משמעותית יותר באמצעות המפגש עם חברת השווים - ילדים הדומים להם ברמת העניין, הסקרנות, החשיבה הביקורתית והיצירתיות. גם המפגש הדיאלוגי עם המורים, שכל אחד מהם הוא מומחה בתחומו, מאפשר להגיע ללמידה מעמיקה ומשמעותית יותר.
הלימודים מתקיימים בקבוצות קטנות של 12-16 תלמידים, והמורים שמים דגש על יחס אישי לכל תלמיד בהתאם ליכולותיו ולצרכיו.


תכנית הלימודים

תכנית הלימודים כוללת תחומי לימוד ממדעי הטבע והמתמטיקה, הומניסטיקה ואמנויות ומדעי החברה. התכנית נבנית באופן רב-שנתי, כך שלצד המגוון הרחב של התחומים ישנה המשכיות בנושאים ובמיומנויות הקוגניטיביות המתפתחות.
תלמידים בכתות ג'-ו' לומדים שישה נושאים בשנה (שלושה בכל מחצית). בכתות ז' ומעלה כל תלמיד לומד לפי תכנית אישית הנבנית בהתאם לבחירתו והעדפותיו. הלימודים בחטיבת הביניים והתיכון מתקיימים בקבוצות קטנות, רב-גילאיות, כאשר השיח בין תלמידים מגילאים שונים מפרה את החשיבה ואת תהליך הלמידה.
צוות המורים מורכב מאנשי מקצוע, מומחים בתחומם, בעלי ניסיון בהוראת מחוננים ובעלי תארים אקדמיים מתקדמים.
השיעורים כוללים דיונים, סדנאות חקר, קבוצות חשיבה והתנסויות אישיות וקבוצתיות.


בבית הספר פועלות מספר מסגרות:

  • תכנית המחוננים מיועדת לתלמידים שאותרו כמתאימים לתכנית "יום העשרה שבועי", באמצעות המבחנים שעורך מכון סאלד. התכנית פועלת בימי ראשון עד חמישי בשעות הבוקר:
  • תכנית המצטיינים אופק 2 מיועדת לתלמידים שאותרו כמתאימים להשתתף בחוגי העשרה לתלמידים מצטיינים, באמצעות המבחנים שעורך מכון סאלד. התכנית פועלת בימי ראשון אחר הצהרים.
  • תכנית חטיבה צעירה, לילדי גנים א'-ב', מיועדת לילדי גן חובה שאותרו על-ידי הגננות ונמצאו מתאימים להשתתף בתכנית באמצעות מבחנים אינדיבידואלים שעורך מכון קרני. התכנית הפועלת בימי שני בצהרים.
  • תכנית עוגן לקהילה, במסגרתה לומדים תלמידים מצטיינים מבתי ספר שונים בירושלים בתכנית מיוחדת בבית ספר אופק. בשנה"ל תשע״א, מתקיימת בימי רביעי בצהרים תכנית לתלמידים מצטיינים מבית הספר חורב.


איך אפשר להתקבל ללימודים באופק?

תלמידים יכולים ללמוד באופק רק לאחר שעברו את מבחני הקבלה שמקיים האגף למחוננים ומצטיינים במשרד החינוך. המבחנים נערכים באמצעות מכון סאלד, ובמקרים מסויימים גם באמצעות מכון קרני.

אם ברצונכם להגיש ערעור על תוצאות המבחן, או להגיש בקשה להיבחן בתנאים מותאמים, עליכם לפנות לאגף למחוננים ומצטיינים במשרד החינוך. בית ספר אופק אינו מטפל בפניות אלה.