אופקים - לילדים שוחרי דעת (ג')

מתוך אופק
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

"אופקים" היא תכנית המצטיינים של בי"ס אופק.
התכנית מיועדת לתלמידים בכתות ג'-ז', שעברו את מבחני מכון סאלד וקיבלו הודעה על קבלתם לתכנית העשרה בשעות אחר-הצהרים. לתכנית מגיעים ילדים מבתי ספר ממלכתיים וממלכתיים-דתיים מכל רחבי ירושלים.
התכנית מתקיימת בימי רביעי, בין השעות 15:15-18:00. כל ילד משתתף ב-2 קורסים בכל מחצית.


רשימת הקורסים - תשע"ג

תלמידים בכתות ג' ילמדו ארבעה מבין הקורסים המפורטים להלן. תכנית הלימודים לכל כתה תשלב קורסים מדעיים וקורסים הומניסטיים.


יסודות התאטרון

נטע שחר

התלמידים יכירו את עולם התאטרון ככלי עזר לפיתוח היצירתיות והדמיון, להכרה עצמית ולגיבוש הביטחון העצמי. נלמד את טכניקת המשחק המשלבת הבנה, העברת מסרים, אחריות, תזמון ושימוש בעולמו הפנימי של השחקן: רגשות, זיכרונות, פחדים וכו'. השיעור נבנה בדרך של גירוי, פעולה, משוב, תיקון ותכנון מחודש, תוך כדי תהליך אישי יצירתי, כדרך להבנת הדמויות והמצבים עליהם עובדים. הקורס ניתן לתלמידים בשנתם הראשונה באופק, ובמהלכו יש עיסוק בנושאים הקשורים גם למצוינות, לציפיות הסביבה מהילדים, להתמודדות עם קשיים ואתגרים, לפרפקציוניזם ועוד. בקורס יש שילוב של עבודה אישית ועבודה קבוצתית.

קופסאות שחורות

סימי מהודר-גרשון, בת אל שחף

"קופסא שחורה" הינה מערכת או תופעה שהרכבה ואופן פעולתה נסתר מעינינו. בקורס לומדים התלמידים על מערכות פיזיקליות המתגלות בתופעות המוכרות לנו מחיי היום יום. לאחר פיצוח והבנת התופעות, התלמידים מיישמים את הידע על ידע בניית מערכות המבוססת על העקרונות המדעיים שנלמדו. למשל, בניה של צעצוע מוכר מחיי היומיום המבוסס על עקרון הסימטריה הסיבובית – הקלידוסקופ, או פענוח של הרכב משחת השיניים והכנת משחת שניים אישית. במהלך הקורס מתייחסים לדומה והשונה בין תהליך הפיצוח שעוברים בכיתה לבין תהליך פיצוח הקופסאות השחורות של החוקר במעבדה. המפגשים מחולקים לסדרות בהן מנתחים הילדים תופעות השייכות לתחום מסוים.

שם המשחק

אלון טולדו

בני-האדם מֶשחקים משחקים – זאת אחת התכונות שמאפיינות אותנו כבני-אדם. כולנו משחקים ואוהבים לשחק ומשחקים מתוך רצון ובהנאה רבה. אך מהו משחק? מתי זה "משחק" ומתי זו "המציאות"? ומה הם הכללים והחוקים המאפיינים משחקים? בקורס נלמד מהו משחק? ומהם הכללים המאפיינים משחקים? נכיר ונלמד לשחק מגוון משחקים בולטים דוגמת: שחמט, דמקה, צוללות ועוד. נלמד על משחקי אסטרטגיה וטקטיקה, על משחקי בנייה והרכבה, על משחקי זיכרון, על משחקי יחיד, זוגות וקבוצות. במהלך הקורס נקדיש פרק מיוחד ללימוד משחק השחמט.


סדנת תנועה

נטע הרן

כוונה מודעת יכולה להשפיע על התפקוד ועל בריאות הגוף והנפש שלנו. עבודה עם הגוף משפיעה על תהליכי למידה, מחשבה ויצירתיות. בקורס נתנסה בתרגילים המזמינים להכיר ולחקור את תופעת התנועה המאפיינת את האדם והמקיפה אותו וכן את התנועה האישית הייחודית לנו. נכיר ונעיר את השרירים שלנו, את אינסוף אפשרויות התנועה של גופנו ואת מגבלות הגוף, ננסה להיות מודעים ליציבה נכונה, נחקור נושאים של מרחב וזמן ונתנסה באופנים שונים של תנועה ותקשורת שלרוב אינם מקבלים ביטוי בחיי היומיום.


מסע בין תרבויות

רותי מתתיהו

נלמד על תרבויות קדומות כמו התרבות המצרית, האצטקית, המאיה ועוד. נכיר את הסמלים של כל תרבות, את הטקסים המאפיינים אותה וההיסטוריה. הקורס ישלב את הידע ההיסטורי והאנתרופולוגי עם יצירה אמנותית, כאשר התלמידים יצרו יצירות בדו-ממד ובתלת-ממד בהשראת כל תרבות


אוריגמי וגאומטריה

איתי הכהן

על בסיס תורת קיפולי הנייר היפנית - אוריגמי - נלמד להכין עצמים שונים מנייר, ותוך כדי כך נעמיק את ההיכרות עם מושגים בגאומטריה ובמתמטיקה הקשורים לאוריגמי. הקישור בין אוריגמי למתמטיקה נעשה היום יותר ויותר שכיח. בתחילה נכיר כמה מהקיפולים הבסיסיים, נלמד "לחשוב דרך הנייר" ו"לעשות גאומטריה בידיים", נכיר את הריבוע ואת מה שאפשר להוציא ממנו- באוריגמי זה כמעט הכל - לרוב גם ללא כל גזירה או הדבקה. נעבוד עם חוליות – מודולות - ליצירת שטיחים וכוכבים דו-ממידיים, ובהמשך ניצור גם גופים תלת-ממידיים פשוטים. הקורס מפתח חשיבה מרחבית, יכולת ריכוז, דיוק וסבלנות.